V ČR se spotřebovalo 490 milionů nelegálních cigaret

V Česku se loni spotřebovalo 490 milionů kusů nelegálních cigaret, meziročně o dvě procenta více. Představuje to 3,7 procenta celkové spotřeby, o 0,2 procentního bodu víc než v roce 2021. Státní rozpočet tak přišel na spotřební dani a DPH zhruba o 2,3 miliardy Kč, uvedla v tiskové zprávě tabáková firma Philip Morris ČR.

Odvolala se na studii společnosti KPMG o nelegálním obchodu s cigaretami v Evropě. Zadavatelem studie je Philip Morris International.

V ČR stejně jako ve většině zemí EU sice klesla celková spotřeba cigaret, ale spotřeba nelegálních cigaret zhruba o deset milionů kusů cigaret vzrostla. Česku tak podle společnosti Philip Morris loni uniklo více než 2,3 miliardy Kč příjmů státního rozpočtu, o 450 milionů Kč víc než v roce 2021.

Zpráva KMPG upozorňuje také na výrazný nárůst počtu legálně dovezených cigaret ze zahraničí z 600 milionů kusů v roce 2021 na 710 milionů kusů v roce 2022, zejména z Polska. Přitom část cigaret legálně vyrobených a zdaněných v Polsku mohla být na české území nelegálně propašována, což by velikost černého trhu ještě dále zvýšilo.

V celé Evropské unii se v roce 2022 spotřebovalo 35,8 miliardy kusů nelegálních cigaret, tedy o 0,7 procenta více než v předchozím roce. Státy EU kvůli nelegálnímu trhu s cigaretami přišly loni na daňových výnosech odhadem o 11,3 miliardy eur, což je o 8,5 procenta více než v roce 2021.