Astronomové zaznamenali největší kosmickou explozi, kterou kdy viděli

Astronomové pozorovali největší kosmický výbuch v historii. Obří vzplanutí, přezdívané AT2021lwx, ale také přezdívané „Scary Barbie“, se odehrálo osm miliard světelných let od Země a uvolnilo více než 100krát více energie, než vydá Slunce za svůj život.

Vědci stále pochybují o tom, co přesně způsobilo nejsilnější kosmický výbuch, jaký byl kdy pozorován. Nepopiratelným faktem je, že to bylo velkolepé. A nejde jen o jas, který tento jev způsobil, ale také o jeho trvání, protože výbuch AT2021lwx trvá už tři roky.

Tak velkou explozi (jedno)svět ještě nezažil

Tento jev byl tak neobvyklý, že se ho dva výzkumné týmy rozhodly popsat během krátké doby. Říkalo se jim AT2021lwx nebo ZTF20abrbeie. A můžete hádat, že právě na základě posledně jmenovaného bylo rozhodnuto dát mu „jméno“ Barbie. Přesněji „Scary Barbie“ – Děsivá (nebo možná i děsivá) Barbie. Protože ve skutečnosti je rozsah této kosmické exploze přímo děsivý. 

Dobře, ale co se tam vlastně stalo?

Vědci nejprve spekulovali, že obří exploze mohla být způsobena pohlcením prolétající hvězdy supermasivní černou dírou. Tento jev je známý jako událost narušení přílivu (TDE). Tento předpoklad má však několik slabin. Nejpozoruhodnější je, že Scary Barbie vytvořila záblesk až třikrát jasnější než nejsilnější přílivová porucha, která byla kdy zaznamenána. Pokud by navíc jas z této exploze přetrvával tak dlouho, musela by černá díra „spolknout“ hvězdu o hmotnosti 15 našich sluncí.

Co přesně by mohla černá díra pohltit?

Pravděpodobnost, že se tato černá díra setká s takovou hvězdou, je však poměrně malá. Byla proto nutná jiná hypotéza, za předpokladu přítomnosti mnohem těžšího předmětu. A skutečně se to stalo. Vědci řekli, že to, co se pravděpodobně stalo, byla černá díra, ale musela čelit nikoli hvězdě, ale mračnu plynu, který je asi 1000krát těžší než Slunce. Jak jsme zmínili, jedním z důvodů, proč se hvězdná varianta zdá méně pravděpodobná, je to, že exploze trvala příliš dlouho. Typicky jsou účinky slapových poruch nebo výbuchů supernov viditelné pouze několik měsíců. Mezitím jsou světelné efekty „Scary Barbie“ viditelné již tři roky.

Teoreticky existují další vesmírné objekty, které by se mohly pokusit vyrovnat jasnosti této exploze. Jsou to kvasary. V jejich případě však můžeme pozorovat jakési „blikání“: zesvětlí, pak ztmavnou. V případě „Scary Barbie“ však na tomto místě nebyla ani stopa po nějakém předmětu až do výbuchu, kdy se najednou z ničeho nic objevil.

Možná je Barbie opravdu na začátku své kvasarové cesty? Jak je stále vidět, můžeme očekávat další výsledky výzkumu, které nám mohou pomoci přesněji pochopit, na co se v tomto konkrétním kontextu díváme?