Poptávka po fotovoltaice v ČR se výrazně zvyšuje

ČEZ Prodej v současné době zrychluje proces instalací, ve většině případů ji nyní zvládne do čtyř měsíců. Ke zrychlení pomáhá digitalizace přípravy projektů. ČEZ dále ve spolupráci s OIG Power rozšířil nabídku bateriových řešení o nové typy, podle firmy bude letos podíl instalací fotovoltaik s baterií kolem 70 procent.

Zrychlit instalace chce také E.ON. Společnost přiznala, že v souvislosti s velkým zájmem začala v předchozích měsících nabírat prodlevy v realizaci části zakázek. I kvůli tomu firma na více než čtyři měsíce zastavila příjem nových poptávek. Společnost během této doby podle vedoucího zákaznických řešení společnosti Ondřeje Hájka posílila kapacitu zaměstnanců i instalačních partnerů a zároveň přešla na nový systém. Nyní E.ON instaluje kolem 110 solárních zařízení týdně, celý proces nyní podle firmy trvá do šesti měsíců.

Loni bylo v Česku zprovozněno 33.760 fotovoltaik s celkovým výkonem 288,8 megawattu (MW), což je meziroční nárůst o 366 procent. Dvojnásobný nárůst byl patrný také u tepelných čerpadel, kterých se nainstalovalo přes 60.000.

I přes velkou poptávku se ovšem některé firmy potýkají s problémy. Největším případem jsou dosud potíže Energetického holdingu Malina, který je kvůli problémům se zajištěním velkého množství zakázek v úpadku. Společnost v návrhu k insolvenci přiznala závazky, které zahrnují i vybrané zálohy, ve výši téměř 1,4 miliardy korun. Problémy mají i další firmy.