Dekorativní panely – jak je využít v interiérech s nápadem

Dekorativní stěnové panely jsou obvykle desky namontované na speciální konstrukci pro pokrytí stávajících stěn. Jejich charakter a styl závisí především na materiálu a technice použité k jejich výrobě. Kombinací všech prvků stěnových panelů můžeme získat úžasnou a jedinečnou atmosféru přizpůsobenou interiéru, který si vybereme.

Dekorativní panely na stěnu imitující jiné materiály

Největší předností dekoračních panelů je schopnost sladit je s námi vybraným interiérem na základě fenoménu imitace povrchu. Panely jsou nejčastěji vyráběny tak, že téměř bezchybně imitují námi zvolený materiál. Je to skvělá alternativa k barvám a tapetám. Dekorativní panely jsou také možností, jak využít hru světla, což v případě hladké stěny nebude možné. Za předpokladu, že každý návrh domu by měl odrážet jeho obyvatele, nabídka dekorativních panelů dostupných na trhu nám to jistě umožní.

V poslední době jsou nejoblíbenější náhrady architektonického betonu. Je pravdou, že tento materiál patří k nejdražším na trhu a jeho hmotnost ztěžuje montáž a všechny typy úprav, ale nejčastěji se volí pro interiérový design. Dekorativní panely imitující architektonický beton jsou vyrobeny ze světlé sádry a mnohé z nich jsou vyrobeny tak pečlivě, že jsou téměř k nerozeznání od originálu.

Neméně oblíbeným materiálem pro dekorativní panely je dřevo. Jejich hlavní předností je přírodní vzhled a ekologičnost. Takové panely však mohou být při kontaktu s vlhkostí rychle zničeny, takže nebudou fungovat v uspořádání kuchyní a koupelen. Díky imitacím na bázi korkových a překližkových desek dokážeme z industriálních a moderních interiérů vytvořit kopie půvabných interiérů známých z dřevěných horských chat.

3D panely

3D dekorativní panely jsou odvážným a designovým řešením určeným speciálně pro moderní interiéry. Díky obrovskému množství vzorů a barev jsou produktem přizpůsobeným téměř každé místnosti. Díky jejich textuře můžete získat nebývalý efekt hmatatelnosti povrchu stěny. Tímto způsobem můžete vytvářet geometrické vzory i tvary připomínající jevy vyskytující se v přírodě, například vlny.

3D dekorativní panely jsou ideální pro zvýraznění vybraných stěnových prvků nebo zvýraznění klíčových míst v místnosti. Příkladem může být stěna v ložnici, kde stojí postel. Panely na ní mohou být jak přirozeným stylovým rozšířením čela nebo čela, tak i protipólem, který více odhaluje další konstrukční prvky postele, například její rám.

Expozice s dekorativními panely

Bez ohledu na místnost, ve které se dekorativní panely objevují, vždy přitahují oko. Tento bod stojí za zapamatování, při zařizování dětského pokoje. Takto vystavená stěna soustředí pozornost batolete, a proto by na ni měly být umístěny prvky jako kreslící prkno. Materiálem určeným do místností, kde se zdržují děti, jsou měkké panely z polyuretanové pěny. Pomocí dekorativních panelů můžeme zařídit i další prostory v domě.

Skvělý nápad, jak zvýraznit koupelnové armatury, je oddělit je na pozadí dekorativních panelů. Obzvláště ceněný je sprchový kout nebo vanový kout. Stěny zdobené panely mohou navíc působit jako prvek rozdělující místnost na zóny, například jemné 3D geometrické vzory na dělicí stěně označují hranici mezi kuchyňským koutem a obývacím pokojem a jídelní částí domu.